Podstawowe parametry maszyn budowlanych- mixokrety.

Podstawowego podziału miksokretów można dokonać ze względu na parametry tych maszyn lub też ze względu na producenta danego sprzętu. Często jest tak, że maszyny danego producenta osiągają pewne parametry w jednej dziedzinie (zwłaszcza gdy mówimy o maszynach uniwersalnych), a gorsze w drugiej i na odwrót. Dlatego też ważne jest odpowiednie dobranie urządzenia miksującego do naszych potrzeb.

Mixokrety dzielą się ze względu na pojemność, wydajność oraz napęd. Jeśli chodzi o sposób napędzania tych maszyn to możemy wydzielić mixokrety napędzane silnikiem diesla, mixokrety elektryczne oraz z silnikiem gazowym. Warto zaznaczyć, że najlepszymi wynikami mogą pochwalić się mixokrety dobrych marek np. firmy Putzmeister.

Mixokret jako urządzenie do podawania pod ciśnieniem dowolnej (w zakresie maszyny) mieszanki murarskiej wymaga odpowiedniej obsługi wykwalifikowanego pracownika (tynkarza), a także stosowania się do zaleceń producenta dotyczących m.in. stosowania odpowiednich mieszanek i regularnej konserwacji.

Wysokiej jakości mixokrety są w stanie podawać zaprawę na 150 m (lub więcej) w poziomie lub ok. 80 m w górę, przy czym wyniki te są zależne od tego jaką zaprawę stosujemy, jaki wąż jest podłączony do urządzenia oraz jakiej firmy jest obsługiwane urządzenie.

Można jednak przyjąć, że większość mixokretów będzie w stanie podawać zaprawę na 140m w poziomie i 70m w górę (przy założeniu, że stan techniczny urządzenia nie budzi zastrzeżeń). Urządzenia znanych producentów radzą sobie ze wspomnianym podawaniem zaprawy do 80 metrów w górę, np. mixokrety firmy Putzmeister.