Sypialnia

Sypialnie – niezależnie w domach czy w mieszkaniach to najczęściej samodzielne pomieszczenia. W tendencjach aranżacyjnych sypialnie – w szczególności osób dorosłych to pomieszczenia przeznaczone wyłącznie do snu i relaksu.

Jednak metraż domu, ilość pomieszczeń nie pozwala na wyodrębnienie ściśle prywatnych przestrzeni dla każdego z mieszkańców z wydzielonymi lub przylegającymi garderobami i prywatnymi łazienkami.

Sypialnia często łączy różne funkcje.

Sypialnia i garderoba


Jeżeli nie mamy osobnej garderoby sypialnia wydaje się najlogiczniejszym miejscem do umieszczenia pojemnej szafy. Częstym meblem w sypialni jest toaletka i komody.


Sypialnia i gabinet


Chociaż biurko z komputerem można ustawić w pokoju dziennym/salonie, kuchni/jadalni to cześć osób decyduje się na urządzenie kącika zastępującego gabinet w sypialni.


Sypialnia pokój dziecięcy


Większość sypialni dzieci to pokoje służące do zabawy, nauki, przyjmowania gości jak i spania.


Antresola


Wysokie pokoje, duże pokoje, poddasza dają możliwość wydzielenia sypialni lub miejsca na same łóżko na antresoli, daje to możliwość oddzielenia strefy snu od innych funkcji.

Rzadziej w dużych domach, znacznie częściej w małych domach i mieszkaniach łączy się funkcje sypialni i pokoju dziennego/salonu.

Sypialnia w salonie


Do wydzielenia sypialni z salonu na stałe zmusza nas zbyt mała ilość pomieszczeń. Natomiast rozwiązanie opcjonalne – dodatkowa sypialnia w salonie – to świetne rozwiązanie do okazjonalnego korzystania przez gości.