Thermomix - kupić czy nie kupować

Jeżeli:

 • nie gotujesz,
 • zażerasz się niezdrowymi fastfoodami,
 • gotowymi daniami,
 • wydajesz majątek w restauracjach
 • na diety pudełkowe,
 • nie lubisz i nie umiesz gotować
 • jedynym profesjonalnym wyposażeniem Twojej kuchni jest … czajnik

– tak! kup sobie Termomixa!

Będziesz mieć motywacje do przejścia na „zdrową stronę mocy”. Wydatek zwróci się w każdy możliwy sposób:

 • zaczniesz mniej wydawać na jedzenie,
 • suplementy,
 • lekarstwa,
 • kosmetyki.

Zdrowo odżywiając się będziesz wyglądać zdrowiej, szczuplej, piękniej. Staniesz się boginią kuchni, gości będziesz częstować pysznościami a koleżanki w pracy padną z wrażenia jak zobaczą twój przyniesiony z domu termomixowy lunch …zaoszczędzisz masę czasu…no po prostu świat stanie się piękniejszy Alleluja!

Ale … jeżeli

 • Gotujesz zdrowo
 • Masz w tym doświadczenie
 • Planujesz posiłki i zakupy
 • Masz sprawdzone sprzęty AGD w kuchni

…to istnieje szansa, że dasz radę znaleźć inny pomysł na ciekawsze wydanie prawie dwóch średnich krajowych na kolejny gadżet do kuchni.

Termomix – co to właściwie jest i dlaczego jest obiektem westchnień.


Jest to urządzenie kuchenne które waży, mierzy, miesza, ugniata, ubija/emulguje, szatkuje, trze, kroi, gotuje, smaży, dusi a także zna najróżniejsze przepisy i robi listę zakupów.

Chociaż nie jest jedynym tego typu produktów na rynku…to albo masz „jakiś” telefon albo jest z Ciebie bożyszcze posługujące się telefonem z nadgryzionym jabłkiem…albo masz „jakiś tam” multicooker albo jesteś w elitarnym gronie posiadaczy Termomixa.

Termomix jest prestiżowy - popularny w kręgach zapracowanych kobiet sukcesu – majętnych bo cena sprzętu powala…kojarzy się z ceną ekskluzywnego wyjazdu na narty, czy ceny tygodnia w nadmorskim kurorcie.
Jest fit – bo posiłki produkuje zdrowe, bez dodatków, szybkość i jakość dań zniechęca do opychania się gotowymi przetworzonymi i naszpikowanymi chemią posiłkami gotowymi lub jedzenia fast foodów a wykwintność dostępnych w menu termomixa dań będzie również kusiła ograniczeniem wydatków na wyjścia do restauracji.
Jest dla ludzi nowoczesnych i wiecznie w biegu – ograniczamy czas przygotowywania posiłków, mamy możliwość przygotowania listy zakupów.

Termomix to też metoda na powrót do dzieciństwa.
Ze względu na osiągane smaki – Termomix ubije masło jak u babci – po prostu ze śmietanki, dżem ze świeżych sezonowych owoców.
A także w związku z łatwością ich wykonania - możliwość powrotu do popularnych i wszechobecnych domowych przetworów: dżemów, przecierów, bulionów.

Termimix to też bardzo dobra zabawka dla naszych dzieci. Jeżeli tylko umieją czytać przyrządzą same dla siebie …a może i dla rodziców - obiady, koktajle, lody itp. Obsługa sprzętu jest intuicyjna a komunikaty nie sprawiają problemów. Dzieci mogą same obsługiwać sprzęt również dlatego, że posiada on przemyślane zabezpieczenia uniemożliwiające skaleczenie się.

Czy Termomix sprawdzi się dla wszystkich i wszędzie…

Wad, należy to przyznać Termomix ma mało, niemniej są one istotne.

 • niestety największa wada to cena, cena i jeszcze raz cena…i obojętnie jakby się jej wielkość maskowało – dziennymi ratami w kwocie równoważnej 4 bułkom czy 1 butelce piwa, możliwością rabatów za organizację prezentacji termomixa czy odpracowanie sprzętu w ramach włączenia się w zespół sprzedawców Vorwerk, i nawet jeżeli matematyczne argumenty oszczędności składane z małych klocuszków - w związku z własną produkcją masła, lodów czy wypieków złożą się na pokrywającą w kilkuletniej perspektywie niebotyczną kwotę … emocjonalnie argument wydania tak dużej sumy na urządzenie AGD zamiast na bardzo konkretne rzeczy które można za równowartość kupić…ciągle cena pozostanie największą i niezaprzeczalną wadą termomixa.
 • druga wada wynika bardziej z naszej natury niż z natury Termomixa, konieczność odejścia od przyzwyczajeń jednak może być dużą przeszkodą dla osób doświadczonych w kuchni, mających wprawę, stosujących swoje przepisy często wypracowane przez pokolenia.
 • Trudne dla tradycjonalistów będzie przestawienie się na gotowanie ściśle według Cookido – czyli zbioru przepisów (odpłatnie dostępne na stronie, w aplikacji, jak i w samym Termomixie) a dopasowanie swoich przepisów do ograniczeń Termomixa może zniechęcić do jego używania.
 • Nie wniesie nic nowego do kuchni osób wprawionych w gotowaniu. Osoby poruszające się biegle w kuchni nie zachwyci to, że jednocześnie może się coś dusić i gotować na parze, bo jest to dla nich oczywiste i osiągalne również bez Termomixa.
  Odkrycia „zerowaste” Termomixa – np. używanie odpadu po ubiciu masła – w postaci serwatki przy wypieku ciasta też są wypraktykowane i dla wielu osób oczywiste.


Przykładowo:

Jeżeli jesteśmy my i nasza rodzina przyzwyczajeni do gulaszu z warzywami, które są: niektóre poszatkowane drobno i uduszone do miękkości a inne, które się szybko gotują, pozostawione w większych kawałkach i dodane do potrawy później – to nie będzie nam odpowiadała papka z Termomixa i dojdziemy do wniosku, że albo musimy zrezygnować z potraw które gotowaliśmy – w ich dotychczasowej formie albo nie będziemy do końca korzystać z magii i bez udziałowego gotowania w Termomixie. I tak będziemy coś ręcznie siekać, dorzucać w trakcie gotowania, żeby osiągnąć swój a nie Termimixa wyznaczony cel…
Także niestety…drążyć i emulgować będzie w nas myśl „jeżeli i tak nie poszatkuję wszystkiego Termomixem, jeżeli i tak muszę ingerować i pamiętać o dodawaniu składników w czasie gotowania to po co mi ten Termomix…wydane ponad 5 tys a dużych oszczędności czasu nie widać.

Termomix to na pewno świetny pomysł dla osób rozpoczynających życie na własny koszt – organizujących swoje miejsce na ziemi, zaczynających wspólne życie, lub zaczynających gotować w domu – np. wtedy kiedy w domu pojawia się dziecko i daje motywację do zwrócenia uwagi na to co się je.

Osoby doświadczone w kuchni i gotujące będą miały trudniejszą decyzję do podjęcia.

Ale…
Niezależnie czy chcesz kupić Termomix, czy po prostu chcesz go sobie obejrzeć - warto wziąć udział lub zaprosić sprzedawcę i zorganizować u siebie – w swojej kuchni prezentacje sprzętu.

Firma Vorwerk wpadła na pomysł jak przekonać do siebie niezdecydowanych. Oprócz bogatych prezentacji, kiedy możemy postawić u siebie w domu na własnym blacie, zobaczyć, dotknąć, włączyć i poklikać, umożliwia także wypróbowanie Termomixa przez 14 dni.

Może chciałabyś spróbować…