Magazynowanie akumulatorów, ładowanie konserwacyjne.

Jednym z podstawowych sposobów wykorzystywania akumulatorów wykonanych w wersji żelowej jest praca cykliczna. W sytuacji tej odmiany pracy akumulator tworzy podstawowe źródło zasilania wybranego urządzenia i w chwili, jeżeli już zachodzi jego rozładowanie, dokonuje się jego odłączenia oraz ponowne ładowanie. Okres pośród zakończeniem rozładowania a początkiem ładowania nie powinien zostać zbytnio długi ponieważ magazynowanie tych akumulatorów w stanie rozładowanym niekorzystnie wpływa na ich parametry – obniża się dostępna pojemność.

Tradycyjne akumulatory żelowe ładować metodą stało napięciową wraz z ograniczeniem prądowym. W czasie początkowej pracy prąd ładowania nie może przekraczać wartości większej niżby 0,3C oraz napięcia od 13,5 do 13,8V. Doskonałym do tego rozwiązaniem będą ładowarki impulsowe, które nie tylko realizują swą jedyną rolę, lecz również zabezpieczają akumulator przed skokami temperatur oraz wahaniami wartości napięcia.

Dla akumulatorów bezobsługowych groźne jest zarówno utrzymywanie w stanie rozładowanym a oprócz tego zbyt długie ładowanie – utrzymanie na podwyższonym napięciu. Automatyczne ładowarki zazwyczaj przechodzą w tryb konserwacji po wykryciu pełnego naładowania. Zakładając, że zarządzamy takim urządzeniem, możliwe jest pozostawienie akumulatora podłączonego do ładowarki na dowolnie długi czas.

Przede wszystkim pewny sposób ładowania akumulatora przedłuża jego żywotność oraz ogranicza niebezpieczeństwo jego uszkodzenia. Akumulator żelowy powinien zostać utrzymywany w stanie naładowanym. To znaczy, iż nawet o ile nie używamy urządzenia: np.: akumulatorowa kosiarka do trawy pracuje jedynie w sezonie letnim, tak czy owak należałoby co pewien czas (1-3 miesiące) wykonać ładowanie konserwujące na zainstalowanych akumulatorach. Częstotliwość takich konserwacji powinna być zależna od temperatury przechowywania baterii – doskonale będzie to zostać 10-15 stopni, zatem w większości przypadków odpowiednim miejscem będzie piwnica.

Więcej informacji o akumulatorach żelowych znajdziesz tutaj.