Porządkowanie - podejścia teoretyczne

Najbardziej popularne, często porównywane metody porządków ekstremalnych wywodzą się z Japonii i Szwecji.

Metoda KonMari

Zatrzymaj tylko to co daje ci radość

Opracowana przez Japonkę, oparta o filozofię otaczania się przedmiotami które dają nam pozytywna energię, które przechowujemy w sposób, który również daje nam radość. Marie Kondo daje recepty jak posortować posiadane przedmioty. Jak je składać, układać, eksponować, tak aby maksymalizować radość związaną z ich posiadaniem.

Metoda Döstädning

Szwedzkie „sprzątanie przed śmiercią”

Zatrzymaj rzeczy i uporządkuj je tak, jakby to była Twoja spuścizna – wyobraź sobie, że dzisiaj kończy się Twoje życie i zobacz co zostawisz – z czym będą musieli sobie poradzić i co uporządkować bliscy.

Obie metody mają wady i zalety.

Krytycy metody KonMarie kwestionują doszukiwanie się emocjonalnych związków z przedmiotami codziennego użytku czy ubraniami. Niektórzy patrzą wręcz z przerażeniem na postulowane przez wynalazczynię metody – rozmawianie z przedmiotami: kuriozalny monolog z sukienką czy też skarpetkami, których się właśnie pozbywamy.

Natomiast szwedzka metoda, mająca w założeniach opierać się na skonstatowaniu własnego nieuniknionego przemijania…również jest krytykowana za swoje potencjalnie depresyjne efekty.

generalne porządki

Warto poznawać teorie porządkowania. Już sama wiedza na ten temat może być doskonałą motywacją do podjęcia skutecznych porządków.