Inteligentne ogrzewanie domu

Mieszkamy w domach, które same utrzymują odpowiednią dla nas temperaturę, jednocześnie dbając o naszą kieszeń. Dostępne od dziesiątek lat termostaty - czyli proste elementy mechaniczne, utrzymujące zadaną temperaturę to już tylko element systemu ogrzewania. Coraz częściej i ten mechaniczny „sterownik” zastąpiony zostaje elektronicznym czujnikiem, współpracującym za pośrednictwem sterownika, z elektrycznym zaworem, odpowiedzialnym za sterowanie przepływem.

Elementy systemu ogrzewania inteligentnego domu

W powszechnym rozumieniu inteligentny system ogrzewania to kosztowna i skomplikowana instalacja, oparta na dużej ilości elementów elektronicznych.

  • sieć czujników: temperatury, wilgotności, O2, CO2 i innych niebezpiecznych lub niepożądanych gazów
  • elementy wykonawcze, sterowanie temperaturą oraz przepływem medium grzewczego, sterowanie wentylacją, klimatyzacją
  • dodatkowe systemy podnoszące efektywność: rekuperacja - odzysk ciepła z wentylacji
  • system sterowania elementami wykonawczymi, agregujący dane wejściowe oraz polecenia użytkownika
  • zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem, awaryjne zasilanie, samokontrola systemu
  • informacja o warunkach atmosferycznych w otoczeniu, pogodzie i przewidywanych zmianach

Termo-zawór to też inteligentne ogrzewanie

System inteligentnego ogrzewania nie musi być aż tak rozbudowany i nie wszystkie wymienione powyżej elementy są konieczne do tego aby go tak określić. Naszym zdaniem już nawet system ogrzewania wyposażony w analogowe termostaty można nazwać inteligentnym ogrzewaniem bo dostosowuje się ono do ustawień określonych przez użytkownika oraz do panujących warunków - jeżeli zrobi się zimniej przepuści większą ilość czynnika grzewczego.

Oczywiście daleko zwykłemu termostatowi do efektywności oferowanej przez wysoce zautomatyzowane i naszpikowane elektroniką nowoczesne rozwiązania, przeznaczone do sterowania ogrzewaniem.