Pralko - suszarka

Pralko-suszarka, czy pralka i suszarka.

Jeżeli :
nie dysponujesz pomieszczeniem lub aneksem w piwnicy, garażu innym pomieszczeniu z przeznaczeniem na pralnię, masz małą łazienkę lub kuchnię, bo taka lokalizacja pralki jest coraz częściej wybierana, wybierz pralko – suszarkę. Zajmie mniej miejsca, spełni obie funkcje.

Jeżeli masz miejsce…to masz dylemat… bo oba rozwiązania – kupno pojedynczego, zintegrowanego urządzenia lub zaopatrzenie się w oddzielną pralkę i suszarkę ma swoje wady i zalety.

W czym pralko – suszarka jest lepsza od pralki:

  • zajmuje mniej miejsca i to jest zasadnicza zaleta pralkosuszarki, chociaż niektórzy producenci polecają ustawienie jednego sprzętu nad drugim i dzięki temu dodatkowy sprzęt nie zajmie więcej m2 podłogi, niemniej takie rozwiązanie wizualnie przytłoczy pomieszczenie i ograniczy możliwość zawieszenia szafki lub półek nad pralką,
  • pralkosuszarka przy zachowaniu założonych parametrach suszenia i prania (czyli porównując urządzenia z podobną ilością i podobnymi możliwościami programów, wydajnością energetyczną – ogólnie urządzenia tej samej klasy) będzie tańsza niż dwa oddzielne urządzenia,
  • wypierzemy i wysuszymy bez przekładania - nie ma konieczności przemieszczania wsadu z jednego urządzenia do drugiego, jeżeli mamy możliwość włączenia urządzenia na noc – pracuje ono w miejscu z którego hałas pracy nie będzie przeszkadzał domownikom czy sąsiadom – wrzucimy ubrania do pralki i wyciągniemy suche – przy wybraniu odpowiedniego programu – gotowe do odłożenia do szafy.

W czym pralka i suszarka przewyższa pralkosuszarkę:

  • jednocześnie możemy prać i suszyć korzystając z obu urządzeń. Proces suszenia trwa bardzo długo i jeżeli posiadamy jedno urządzenie - na długo zablokuje nam to możliwość włączenia kolejnej porcji odzieży do prania. Chociaż można zastosować ściereczki wyłapujące kolory i nie rozdzielać prania kolorami to wiele osób z zasady, z przyzwyczajenia lub z obawy o niezamierzone zafarbowanie ulubionych ubrań rozdziela pranie na kolory lub chociaż na frakcje jasną i ciemną. Wiele osób stosuje natomiast podział prania ze względu na materiały – osobno bawełna, osobno syntetyki itd. w takim przypadku potrzeba wstawienia kolejnego prania jest też obecna. Tym bardziej, że mając jakkolwiek pralkosuszarkę czy dwa rozdzielne urządzenia nie blokuje nas kwestia suszenia prania i zajętych suszącymi się ubraniami sznurków. Możemy prać jedno pranie za drugim.
  • suszenie w suszarce jest efektywniejsze niż w pralkosuszarce, urządzenie dedykowane ściśle do suszenia ma większy bęben co daje możliwość umieszczenia większego wsadu za jednym razem,
  • pralka o podobnych gabarytach co pralkosuszarka wypierze za jednym razem więcej ubrań, jest to istotne, jeżeli masz dużą rodzinę lub starasz się prać rzadko,
  • część naszych ubrań nie nadaje się do suszenia w suszarkach. O ile w pralkosuszarce musimy o tym pamiętać i przerwać proces w momencie kiedy skończy się pranie i usunąć z bębna rzeczy, które nie mogą się suszyć, o tyle w przypadku pralki i osobnej suszarki konieczność przemieszczenia wsadu ułatwi wyłapanie rzeczy które nie powinny trafić do suszenia.

Przeanalizuj wady i zalety i wybierz jedno z rozwiązań, ale nie martw się – obojętnie na jakie rozwiązanie się zdecydujesz posiadanie w domu urządzenia z opcją suszenia prania uwolni Cię od rozwieszania i zbierania kilogramów ubrań. Odzyskany dzięki temu czas jest bezcenny.