Garaż z płyty warstwowej na konstrukcji stalowej.

Najpopularniejszym materiałem do budowania konstrukcji pod płyty warstwowe jest stal. Aby zaprojektować dobrą konstrukcję stalową niezbędne jest zastosowanie się do norm konstrukcyjnych obowiązujących w kraju. Dzięki temu konstrukcja będzie trwała i bezpieczna.

Przede wszystkim wykonanie projektu musi zostać poprzedzone dokładnymi badaniami gruntu, trzeba wziąć po uwagę system wód gruntowych oraz wody opadowe a także inne warunki klimatyczne i atmosferyczne. Spore znaczenie mają tutaj siły wiatru, ilość śniegu oraz ukształtowanie terenu.

Trzeba także wziąć pod uwagę warunki geologiczne oraz parametry gruntu, którym ma stanąć budynek z płyt warstwowych. Wszystko po to aby zaplanować stabilność obiektu oraz jego odpowiednią nośność. Pod żadnym pozorem nie może dojść do przeciążeń gdyż płyty warstwowe zaczną się uginać i wypaczać. Dlatego wszystko musi być dokładnie wyliczone.

Sama konstrukcja stalowa jest bardzo prosta jeżeli chodzi o płyty warstwowe. Można zaoszczędzić spore ilości stali wykorzystując w odpowiednich miejscach żebrowania. Płyty warstwowe są materiałem lekkim jednak w przypadku budowania dużych obiektów konieczne jest wyliczenie obciążeń jakie muszą zostać przeniesione poprzez konstrukcję do fundamentów.

Fundamenty pod konstrukcje stalowe tworzy się zazwyczaj ze zbrojonego betonu, z którego tworzy się stopy o odpowiedniej wielkości w których zatapia się elementy konstrukcji. Dzięki temu płyty warstwowe zyskują stabilną podstawę.

Konstrukcje stalowe umożliwiają także instalację dachu z płyt warstwowych. Płyty warstwowe są specjalnie w tym celu produkowane. Dzięki temu można położyć dach o niewielkim stopniu nachylenia co znacznie ułatwia prace. Nie wymaga dodatkowych wsporników i legarów.