Mixokrety i agregaty tynkarskie w pracach budowlanych.

Używając mixokrety można w znaczny sposób zintensyfikować prace na budowie. Urządzenie to bowiem ma za zadanie podawać suchy beton i inne zaprawy murarskie w górę (nawet do 80 m) oraz na odległość (150-200m) w poziomie.

Mixokrety to przede wszystkim zbiorniki mieszające zaprawę oraz przewody (węże), którymi zaprawa jest rozprowadzana w dowolne miejsce. Oprócz zbiornika i węży mixokret wyposażony jest również w silnik diesla oraz sprężarkę śrubową. Dzięki sprężarce wykorzystanie maszyny jest również możliwy w miejscach, w który dostęp do prądu jest znacznie ograniczony.

Posadzki wylewane za pomocą mixokretów charakteryzują się ponadto bardzo dobrą jakością. Często również budowlańcy podkreślają, że posadzki wylane w ten sposób schną bardzo szybko i w krótkim czasie od wylania można po nich chodzić. Putzmeister to najbardziej znana marka mixokretów.

Pracę na budowie usprawniają również agregaty tynkarskie, które przede wszystkim mieszają suchą zaprawę z wodą tak aby uzyskać jednolitą, gotową do użycia masę. Użycie agregatu tynkarskiego pozwala na uzyskanie równomiernej powierzchni tynku. Zaprawę natryskuje się na odpowiednio przygotowane podłoże przy zastosowaniu sprężonego powietrza.

Gdy tynk lekko podeschnie należy go wygładzić za pomocą kielni. Do najpopularniejszych tego typu maszyn należy agregat tynkarski atm.

Maszyny tego typu bardzo często są dostępne w sprzedaży jako maszyny używane. Po kapitalnych remontach są w pełni sprawne. To atrakcyjna oferta dla wielu firm budowlanych. Ich cena jest bowiem niższa, a jakość i sprawność techniczna tych maszyn w niczym nie ustępuje maszynom nowym.