Wybór pupila

Podejmując decyzje o wyborze zwierzęcia do trzymania w domu należy wziąć pod uwagę różne aspekty i zanim dokonamy wyboru należy je wszystkie dokładnie przeanalizować. Zanim zdecydujemy się na zwierzaka sprawdźmy czy mamy możliwość zapewnienia komfortu zwierzęciu, przeanalizujmy potrzeby zwierzęcia (jak i własne oczekiwania) i oceńmy, czy jesteśmy w stanie czasowo, organizacyjnie i finansowo je spełnić.

Alergie domowników

Przed wyborem zwierzęcia należy sprawdzić, czy uczulenia domowników nie będą przeszkodą dla trzymania w domu nowego przyjaciela. Należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie oczywiste, jak uczulenia na sierść. Należy się upewnić o braku reakcji alergicznej na sierść, czy włosy konkretnego gatunku zwierząt – brak uczulenia na psy nie gwarantuje tolerancji sierści kota, czy świnki morskiej. Należy przeanalizować również rekcje na kontakt z karmą zwierzęcia jak i np. używaną ściółką. Bywają składniki pożywienia czy granulatów , które będą zawierać alergeny na które może silnie zareagować domownik i uniemożliwi to bezkonfliktowe chowanie zwierzątka.

Tryb życia domowników dostosowany do potrzeb zwierzęcia

Możliwość zajęcia się zwierzęciem podczas naszej dłuższej nieobecności – dostępność wykwalifikowanych punktów – przychodni weterynaryjnych, które udostępniają usługę przechowania zwierzą na czas naszej nieobecności, osób którym możemy powierzyć zwierze do opieki poza naszym domem (rozwiązanie dla czworonogów, dla którym mniejszym stresem będzie zmiana otoczenia, niż samotność w pustym domu), lub udostępnienie kluczy komuś, kto będzie doglądał zwierzę w domu (to rozwiązanie sprawdza się dla zwierząt, które nie wymagają większej czy wręcz żadnej interakcji – ryby, płazy, gady),

Podział obowiązków w opiece nad pupilem, pełna świadomość i odpowiedzialność za właściwe traktowanie zwierzęcia jako istoty a nie zabawki.

Możliwości organizacyjne przy zwierzętach wymagających szczególnej opieki. Znajomość potrzeb zwierzęcia i realna ocena czy jesteśmy w stanie temu sprostać uchroni nas przed późniejszymi frustracjami i poczuciem wiecznego obciążenia zwierzątkiem lub wyrzutów, że je zaniedbujemy.

Bezpieczne otoczenie

Zagrożenia z zewnątrz - istotne w przypadku wolier czy klatek na świeżym powietrzu, gdzie mogą mieć dostęp drapieżniki, bezpieczne otoczenie to też zadbanie o to aby zwierzę nie wymknęło się w sposób niekontrolowany z przeznaczonej dla niego przestrzeni. Może to okazać się potencjalnie niebezpieczne:

  • dla niego samego, bo nie przeżyje na wolności – zostanie zakatowane przez inne zwierze, lub człowieka, który się przestraszy i potraktuje naszego pupila nie jak okaz, tylko jak nieproszonego intruza,
  • dla ludzi – może mieć to miejsce w przypadku zwierząt drapieżnych czy jadowitych które mogą zaatakować człowieka,
  • dla ogólnie pojętego środowiska – w przypadku zadomowiania się w nowym środowisku gatunków przywiezionych, ekspansywnych, które odbierają miejsce i pożywienie gatunkom rodzimym – co może zaburzyć ekosystem.

Możliwości finansowe

Zakup zwierzęcia, przygotowanie mu przestrzeni do życia jaki późniejsza nad nim opieka wiąże się z nakładami finansowymi. Ustalmy czy mamy możliwości finansowe w kwestii zapewnienia zwierzętom właściwych warunków życia:

  • odpowiednio przygotowane i wyposażone woliery, wybiegi, kojce, terraria, akwaria, klatki, pojemniki do transportu,
  • właściwe żywienie, pielęgnację i leczenie - które może okazać się kosztowne w przypadku np. zwierząt egzotycznych wymagających specjalnej karmy lub zwierząt o określonych wymaganiach pielęgnacyjnych czy zdrowotnych – np. trudne psy rasowe.

Zwierze może stać się przyjacielem lub czasem nawet terapeutą, opieka nad nim może pobudzić empatię, wrażliwość, odpowiedzialność i systematyczność.

Zapraszajmy do naszych domów zwierzęta w sposób odpowiedzialny. Niech będą to przemyślane decyzje, niepochopne, ze świadomością i zgodą na konsekwencje. Dobierajmy gatunek zgodnie z naszymi potrzebami, oczekiwaniami i możliwościami.