Wymiana drzwi

Łatwa wymiana drzwi

Jak powymieniać przestarzałe drzwi bez usuwania dawnych futryn i wykonywania drogiej przebudowy? Czy też da się zamntować nowe skrzydło drzwiowe na starej ościeżnicy?

Usuwanie starych futryn wiąże się z uszkodzeniami ścian. Zdemolowane w czasie wyjmowania starej futryny powierzchnie domagają się następnie odnowienia. Wiąże się to to z koniecznościa poświęcenia dodatkowego kosztu, czasu i sprzątania. W przypadku wymiany drzwi łazienkowe bądź kuchenne wyjęcie starej futryny może doprowadzić do konieczności naprawy bądź wymiany glazury. Czasami zamiana futryny to także przymus ingerencji w podłogę. Do kosztu zmian należy zatem doliczyć naprawę posadzki, będzie to drogie i uciążliwe w wypadku podłóg twardych: drewno, płytki, kamień.

Jak wymienić drzwi bez zmieniania futryn?

Mamy możliwość zastosowania drzwi nakładkowych lub obudowanie futryny i zainstalowanie niestandardowych drzwi, zamawianych na wymiar.

Futryny nakładkowe

Popularna procedura to futryny nakładkowe, które da się zainstalować na przestarzałe futryny metalowe lub drewniane. W takiej metodzie instalowana jest nowa ościeżnica na starą.

Zaletą tej metody jest to, że cała stara futryna jest zakryta nakładką.
Minusem, że światło przejścia pomniejsza się o około 3 cm.

Należy także mieć świadomość, że zamontowana ościeżnica nakładkowa cofa nam drzwi w o 5 cm do pomieszczenia w które się otwiera.

Gdy posadzki w poszczególnych pomieszczeniach są różne będzie przy zamkniętych drzwiach widoczna inna podłoga.

Rozwiązanie to nie sprawdzi się także w przypadku bardzo pokrzywionych framug tolerancja to jedynie 3-5 mm w zależności od producenta. Ościeżnica musi pasować. Jeśli umieścimy ją poprzez wciśnięcie to drzwi nie dadzą się zamknąć.

Jak dopasować futryny nakładkowe?

W przypadku trudnych futryn rozwiązaniem jest zamówienie drzwi oraz futryny zrobionej na konkretny rozmiar. Niestety niewielu producentów ma taką usługę w ofercie.

Drzwi i futryny na wymiar

Drzwi na wymiar mogą być zwężane od strony zawiasów poprzez zheblowanie 5 mm i nałożenie okleiny takiej jak kolor drzwi.

Klamki w futrynach nakładkowych

W związku z zastosowaniem ościeżnicy z zwężonym światłem przejścia i standardowego skrzydła drzwiowego klamki mogą nie mieścić się – problemem są rozety. Należy dobrać te o odpowiednim kształcie.

Zabudowa futryny oraz drzwi na wymiar

Popularną technologią stosowaną podczas montażu drzwi na stare futryny jest zabudowa starej futryny i instalacja drzwi dedykowanych - dopasowanych pod starą ościeżnicę. Drzwi mają odpowiednie wykończenie kolorystyczne, zgodną fakturę, jak i wymiar felca (wcięcia) oraz obowiązkowe podcięcia lub zainstalowane tuleje w przypadku drzwi łazienkowych.

Zaletą tej metody jest idealny efekt wizualny. Zabudowa wygląda jak nowa futryna. Drzwi i zabudowa futryn wykonywana jest z identycznego materiału . Ponadto przejście redukuje się o 6 milimetrów (nie 3 cm jak w wypadku ościeżnicy nakładkowej). Niweluje się też wszelkie różnice między głębokością ościeżnicy w poszczególnych pomieszczeniach.

Wada tej technologii to pozostawiony odsłonięty fragment starej ościeżnicy. Miejsce w jakim skrzydło drzwiowe dotyka ościeżnicy – tam, gdzie wchodzi język od klamki oraz ewentualny zamek. Wprawdzie fragment starej ościeżnicy pokrywa się farbą w odcieniu zabudowy. Jednak mimo że odcień dobierany jest komputerowo, może być z bliska widać różnicę