Rodzaje płyt warstwowych

Przede wszystkim płyty warstwowe rozróżniamy przez wzgląd na zastosowanie. I tak mamy płyty ścienne, dachowe i chłodnicze. Każda z nich jest zupełnie inaczej skonstruowana, aby idealnie dopasować je do miejsca wykorzystania. Zastosowanie wpływa na wybór materiałów, z których płyty warstwowe zostały wykonane. Ważny jest wtedy wybór rdzenia i zamka.

Kolejnym elementem odróżniającym płyty od siebie jest ich rdzeń izolacyjny, czyli wszystko to, co znajduje się we wnętrzu płyty warstwowej. Na zewnątrz występuje blacha ocynkowana pokryta najczęściej poliestrem. Wewnątrz natomiast znajdziemy trzy różne rdzenie izolacyjne. Może to być styropian, pianka poliuretanowa czy bardzo twarda wełna mineralna.

Inną rzeczą odróżniającą płyty warstwowe od siebie to rodzaje zamków. Wiadomo, że płyty należy ze sobą połączyć i dlatego mamy dwa rodzaje zamków: standardowe i plus. Standardowe zamki umieszczone są na zewnątrz, a zamki plus są schowane, niewidoczne. W zależności od miejsca montażu danej płyty, zamki stosuje się zamiennie. Zamki plus stosuje się przede wszystkim w miejscach widocznych.

Podany powyżej podział jest podziałem podstawowym, ale w każdej kategorii znajdziemy jeszcze wiele innych rodzajów płyt. Choć płyty warstwowe dzielimy tylko na ścienne, dachowe i chłodnicze, to wśród nich występują jeszcze inne, szeroko stosowane w budownictwie. Płyty stosowane są do tworzenia ścian działowych czy przekryć dachowych, stropowych i wewnętrznych.

Płyty warstwowe to także skomplikowana technologia, dlatego płyty różnią się także wieloma parametrami. Płyty występują w różnych wariantach, od 40 do nawet 200 mm. Mają także różne długości, w zależności od tego, gdzie są wykorzystywane. Płyty warstwowe, a dokładnie okładziny są różnie profilowane, mogą być proste, pofalowane, liniowane, trapezowane, mikroprofilowane, itp.