Budujemy dom. Czy tylko płyta warstwowa nam do tego wystarczy?

Płyta warstwowa oraz jej doskonałe właściwości budowlane znane są już niemalże na całym świecie. Dzięki temu niezwykłemu produktowi budowanie przemysłowe stało się obecnie niezwykle proste, a przede wszystkim dosyć tanie. Warto też podkreślić, że płyta warstwowa jest równie trwałym budulcem, co znany do tej pory betonowy, ciężki pod względem masy oraz produkcji pustak czy mocno pomarańczowa cegła. Oczywiście jak zaznaczyłem na wstępie, płyta warstwowa jest bardzo popularna, ale kiedy budujemy halę czy jakiś pawilony, czyli wszystko to, co jest stricte przeznaczone dla przemysłu.

Pytanie w tytule tego artykułu dotyczy jednak tego, czy płyta warstwowa wystarczy do tego, by postawić solidny dom mieszkalny dla kilkuosobowej rodziny. Szczerze mówiąc pojawiają się już na rynku pierwsze oferty budowy domów, czy to z płyt warstwowych czy z obornickich. Jeżeli wziąć pod uwagę możliwość wyłożenia dachu naszego nowego domu panelami dachowymi w zasadzie moglibyśmy postawić cały dom przy użyciu tylko i wyłącznie płyt. Czy takie właśnie rozwiązanie ma jednak szanse na powszechne zastosowanie?

Wydaję się, że nie ma żadnych przeciw wskazań ku temu, żeby budować sobie swój nowy i wymarzony dom z płyt. Chyba jedynie pewnego rodzaju tradycjonalizm stoi nam na przeszkodzie. O ile na budowie wielkiego pawilonu nikt nie wyobraża sobie budowanie go z cegieł czy jak już wspomniałem ciężkich pustaków o tyle na budowach prywatnych domów wciąż jest dokładnie odwrotnie. Wiele wskazuje więc na to, że problem leży w mentalności budujących się mieszkańców naszego kraju – Polaków.

Jak wspomniałem wcześniej pojawiły się już oferty budowy domów właśnie z płyt, ale pojawiły się również oferty kupna gotowych domów, które możne poskładać z poszczególnych kawałków. Tak, to nie żart. Przywożą nam kilka części wykonanych właśnie z płyty warstwowej i całe budowanie polega tylko na połączeniu poszczególnych elementów domu. Ale producenci takich domów wciąż nie mogą przebić się ze swoją ofertą. Chyba tylko dlatego, że jak wspomniałem, jesteśmy tradycjonalistami i budowa domu zawsze będzie w naszej wyobraźni wiązała się ze stosowanymi od dawien dawna pustakami.

Nawiązując więc do pytania w tytule, to odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Możemy przecież postawić konstrukcję na przykład stalową domu, a potem przytwierdzić do nich płyty warstwowe jako ściany i panele dachowe na dach. Jednakże mimo tego, że mamy taką możliwość to rzadko z niej korzystamy. Dziwi to tym bardziej, że budowanie w ten sposób jest o wiele tańsze aniżeli w tradycyjny sposób z wykorzystaniem pustaka. Większość boi się jednak, że taniej nie oznacza wcale trwalej.

Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że płyta warstwowa jeszcze przez wiele długich lat, w budownictwie prywatnym nie stanie się bardziej popularna od tradycyjnej dotąd cegły. Jestem jednak pewien, że w perspektywie kilkunastu najbliższych lat płyta warstwowa będzie używana zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i prywatnym. Przede wszystkim należy to do głównych zadań specjalistów od marketingu w firmach produkujących płyty warstwowe. Przekonanie ludzi do jakości i trwałości tego materiału.